Cellpower CP 18 – 12 I
Certifications
We’re working on adding this information to this page. At the moment you can find this in the datasheet.
Specifications
| Brand | Cellpower |
| Serie | CP |
| Kind | AGM |
| Usage | Standby |
| Type | Standby, Standby Batteries |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 18 Ah |
| Dimensions | 181 x 77 x 167 mm |
| Weight | 5.6 kg |
Not sure if this product fits your application?
Other products

European service & quality
Engineered and supported from the heart of Europe, ensuring fast response, trusted expertise, and products that meet the highest standards of safety and performance.

40 years of battery experience
Decades of knowledge, innovation, and partnership, powering thousands of applications worldwide since 1985.

Compliant & certified
Fully aligned with European regulations and certified to the latest safety, quality, and sustainability standards, from PGS 37-2 to the EU Battery Regulation.

Meeting every challenge
No matter how complex your energy need, we deliver the right solution. With flexibility, reliability, and the determination to keep your business moving.

"*" indicates required fields





